Iesisem dintr-o librărie de unde cumpărasem pentru copilul meu câteva rechizite, care m-au costat 24 de lei. Pe drum mi-am dat singur bătaie de cap încercând să aflu cât am plătit pentru fiecare din lucrurile cumpărate. Stiam că luasem un penar, un echer si o riglă si că penarul costase cu 9 lei mai mult decât rigla, iar pretul penarului si al riglei împreună era ci 12 lei mai mare decât cel al echerului. La încercarea de a afla cât a costat fiecare obiect în parte vreti să mă ajutati?